Sertleşme Sorunu

Sertleşme Sorunu Ankara

sertleşme sorunuSertleşme Sorunu sık rastlanan bir erkek cinsel işlev bozukluğudur. Tatmin edici bir cinsel aktiviteyi sağlayabilecek sertleşmenin sağlanamaması ya da devam ettirilememesi durumudur. Belirli bir nedene bağlı veya bağımsız olarak, ara sıra veya sıklıkla gözlenebilir. SS olan bazı erkeklerde sertleşme hiç olmayabilir. Sertleşme Sorunu hayatı tehdit eden bir bozukluk değildir, ancak sizin ya da partnerinizin hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Sekste mutluluğu engelleyecek her sıkıntıyı çiftin ortak problemi olarak değerlendiririz. Bu sorunların başında erkeklerde sık görülen sertleşme sorunu geliyor. Sertleşme sorunu sadece cinsel beraberliği değil cinselliğin her aşamasını olumsuz etkiliyor.  Cinsel isteksizliğe, cinsellikten kaçınmaya ve aseksüel evliliklere yol açabiliyor.

Kendinizi Suçlamayın

Türkiye’de 10 erkekten 7’sinde belli bir derecede sertleşme sorunu var. Yani bu sıkıntı çok yaygın bir problem. Ancak sertleşme sorunu yaşayan çiftler genelde bu sorunu bir tek kendilerinin yaşadığını düşünüyor. Eşler “Acaba beni artık beğenmiyor mu?”, “Beni aldatıyor mu?” gibi düşünceler içine girebiliyor. Oysa gerekli incelemeler ve tedaviler sonrasında sertleşme işlevi büyük bir başarıyla geri döndürülebiliyor. Sertleşme sorunu tedavi edilmediğinde çiftin ilişki dinamiğinde ve cinsel yaşamında çok ciddi sıkıntılara yol açıyor.  Sertleşme sağlama veya sürdürmede sıkıntı yaşayan erkekler sertleşmeyi kaybetme korkusuyla ön sevişmeyi atlayıp bir an önce cinsel beraberliğe geçmek isteyebiliyor. Bu durumda erken boşalma da görülebiliyor. Sertleşme sorunu yaşama endişesiyle cinsellikten kaçınma da oluşabiliyor. Sarılma, öpüşme gibi davranışlar cinselliğe ilerler korkusuyla çiftin arasındaki tüm yakınlaşmalar sonlanabiliyor. Sonuçta çiftin arasında konuşmayan bir uzaklaşma ve gerginlik başlıyor.

Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşme sorununda günümüzde onlarca başarılı tedavi seçeneği var.  Bu tedavileri sertleşme sorununun altında yatan nedene göre seçiyoruz.  Tedavide davranışçı psikoterapi temeldir. Tedavinin ilk haftalarında eşlerden cinsel birleşmede bulunmamaları istenir. Bu, eşlerin stresini azaltacaktır. Cinsellikte sadece ve sadece aletin sertleşip vajinaya girmesi amaç olmaktan çıkarılıp öncelikle tüm bedenin uyarılması ve bundan alınan hazzın arttırılması gereği önemle vurgulanır. Bu aşamadaki egzersizler diğer cinsel işlev bozukluklarında da uygulanabilir. Tedaviye ne kadar çabuk başlanırsa o kadar çabuk sonuca ulaşılabilir.

    İletişim Formu