Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi Ankara

İnsanlar, son derece gelişmiş bir duygusal zekaya sahiptirler. Bu sebeple sevinçten üzüntüye, heyecandan endişeye kadar pek çok duyguyu deneyimleyebilirler. Bahsettiğimiz duyguların tamamı, gündelik yaşam içerisinde ortaya çıkabilen ve bireyin doğal olarak deneyimleyebileceği hislerdir. Ancak bazı durumlarda, bahsettiğimiz duygular nedensiz yere ortaya çıkabilir ve kalıcılık gösterebilirler. Mesela bir birey, uzun süreler boyunca kendisini çok üzgün ve umutsuz hissedebilir. Bu üzgünlük, umutsuzluk ve değersizlik hissi, ortada bariz bir neden olmaksızın kalıcılık gösterebilir. Bahsettiğimiz durum majör depresif bozukluk veya depresyon gibi isimlerle bilinmektedir. Depresyon, pek çok yönüyle ‘’modun düşük olması’’ ve ‘’moral bozukluğu’’ gibi durumlardan ayrılan bir rahatsızlıktır.

Depresyonda olan kişiler, engel olamadıkları bir umutsuzluk, değersizlik, huzursuzluk ve üzüntü hissine sahip olabilirler. Kendilerini oldukça yorgun, enerjisiz ve motivasyonsuz hissedebilirler. Kişisel bakımlarını aksatabilir, hobilerinden ve arkadaşlarından uzaklaşabilir; okullarında ve işlerinde performans düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Hatta bazı durumlarda, intihar düşüncelerine sahip olabilir, intihar girişiminde bile bulunabilirler. Tüm bunlar depresyonu, ‘’moral bozukluğu’’ gibi durumlardan ayıran, ciddi sorunlardır. Çevresinde depresyon şüphesi taşıyan arkadaşı ve aile üyesi olan bireyler, bu kişileri profesyonel destek almaları yönünde cesaretlendirmelidirler. Çünkü günümüzde depresyon, çeşitli psikoterapi uygulamalarıyla ve ilaç tedavisi ile mücadele edilebilen, ortadan kaldırılabilen bir rahatsızlıktır. Bu yazıda ‘’Depresyon nedir? Depresyon ne demek?’’, ‘’Depresyon nasıl geçer?’’, ‘’İntihar düşüncesi neden olur ve nasıl engellenir?’’ ve ‘’Depresyon nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Ankara depresyon tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Bizi arayarak merak ettiğiniz konuları, alanında uzman isimlerden biri olan Uzman Klinik Psikolog Suphi Tunç’a danışabilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

Depresyon Nedir? Majör Depresif Bozukluk Nedir?

Depresyon, majör depresif bozukluk, postpartum depresyon ve distimi olarak bilinen ve sık rastlanılan bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon hastaları, kendilerini sürekli mutsuz, değersiz ve yorgun hissedebilirler. İşlerine ve okullarına karşı duydukları motivasyonu kaybedebilirler. Güne başlamakta zorlanabilir, kişisel bakımlarını aksatabilir ve sosyal çevrelerinden uzaklaşabilirler. Bu rahatsızlık, ‘’moral bozukluğu’’ gibi durumlarla karıştırılmamalıdır. Depresyon oldukça ciddi ve profesyonel destek gerektirebilen bir rahatsızlıktır.

Depresyon Neden Olur? Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Depresyon nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Genetik faktörler, ailevi yatkınlık.
 • İstismar gibi travmatik olaylar.
 • Bir yakının hayatını kaybetmesi.
 • İş kaybı, iflas, iş statüsü değişiklikleri.
 • Boşanma, ayrılık, evlilik sorunları.
 • Madde kullanımı.
 • Hormonal düzensizlikler.
 • Beyin kimsayıyla ilgili bazı bozukluklar.
 • Bazı ilaçların düzenli kullanımı.

Bu gibi faktörler, depresyon riskini arttırabilen etmenler olarak bilinmektedirler.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Sürekli mutsuz hissetmek.
 • Düşük özgüven.
 • Kişisel bakımda aksama.
 • Sosyal yaşamdan izole olmak.
 • Sürekli yorgun hissetmek.
 • Yeme bozuklukları.
 • İntihar düşünceleri, intihar girişimi.

Depresyonda olan bazı bireyler, intihar düşüncelerine sahip olabilir veya intihar etmeyi deneyebilirler. Bu tarz düşünceleri olan bireylere, vakit kaybetmeksizin profesyonel destek almaları önerilir. Depresyon sebebiyle ortaya çıkan mutsuzluk ve değersizlik gibi hisler, birtakım kimyasal ve bilişsel dengesizliklerden kaynaklanırlar. Profesyonel destek ve tedavi ile bu olumsuzluklardan kurtulmak, sağlıklı bir yaşama sahip olmak mümkündür.

Depresyon Nasıl Geçer?

Depresyon bazı durumlarda kendiliğinden geçebilse de çoğu zaman profesyonel destek gerektiren bir rahatsızlıktır. Sosyal medya fenomenleri ve televizyon programcıları gibi kamusal figürler depresyon hastalarına ‘’Duş al, dışarı çık, eğlen, kitap oku, kendini sev!’’ gibi tavsiyeler vermektedir. Ancak depresyon, bu aktiviteleri engelleyen bir mekanizmaya sahiptir. Bu tarz tavsiyeler ne kadar olumlu olsalar da profesyonel bir destek olmaksızın çoğu zaman işe yaramazlar. Çünkü birey, bu tavsiyeleri gerçekleştirecek motivasyona sahip değildir. Psikolog ve psikiyatrist gibi uzmanlar, depresyonun sebep olduğu semptomları çok iyi bilirler. Dolayısıyla da bu semptomlarla mücadele edebilmesi için kişiyi destekler, ihtiyaç duyulan terapi gibi hizmetleri sağlarlar.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisi, bireyin ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel olarak planlanır. Bu tedavi genelde ilaç ve psikoterapi uygulamaları içermektedir. Mesela bilişsel davranışçı terapi gibi psikoterapiler, danışmanlık hizmetleri ve destek uygulamaları, depresyon hastalarının yaşamlarını oldukça olumlu şekilde etkilemektedir. Kararlı ve düzenli bir tedavi ile depresyondan kurtulmak mümkündür. Bu yüzden gerektiğinde profesyonel destek almaktan çekinilmemelidir.

Ankara Depresyon Tedavisi Fiyatları 2022

Ankara depresyon tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. Ankara majör depresif bozukluk tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Klinik Psikolog Suphi Tunç’a danışabilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.