Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Ankara

İnsanlar gibi gelişmiş canlılarda cinsellik, yalnızca soyun devamı için gerekli olan bir aktivite değildir. Bahsettiğimiz önemli işlevin yanı sıra cinsellik, bireylerin keyif almak ve partnerleriyle daha iyi bir bağ kurmak için de sık sık gerçekleştirdikleri bir aktivitedir. Bu aktivite romantik ilişkilerin kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Bireylerin hem bedensel hem de zihinsel sağlıklarını aktif olarak desteklemektedir. Ancak bazen kişiler, cinsel birlikteliği zorlu veya imkânsız kılan bazı sorunlara sahip olabilirler. Bu sorunlar cinsel işlev bozuklukları olarak bilinirler. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bu bozukluklar arasında, kadınlarda en sık karşılaşılanı vajinismustur.

Vajinismus, özellikle de cinsellik konusunda biraz daha kapalı olan toplumlarda, kötü cinsel deneyimlerin ve yanlış inanışların da etkisiyle görülebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Vajinismus olan kadınlar, cinsel birleşmeye hazırlanırken istemsiz olarak vajinal kaslarını kasarlar. Bu da birleşmenin gerçekleşmesini engeller, bazı durumlarda ise birleşmenin çok ağrılı bir hal almasına yol açar. Günümüzde hem psikolojik destek uygulamaları hem de gerekli medikal tedavilerin yardımı ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Vajinismus nasıl geçer?’’, ‘’Vajinismus egzersizleri nelerdir?’’, ‘’Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Vajinismus hangi nedenlerden ortaya çıkar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Ankara vajinismus tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Bizi arayarak merak ettiğiniz konuları, alanında uzman isimlerden biri olan Uzman Klinik Psikolog Suphi Tunç’a danışabilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, ülkemizde en sık rastlanılan cinsel işlev bozukluklarından biridir. Vajinismusu olan kadınlar, cinsel birleşmeler sırasında veya vajinalarına bir şey gireceklerini anladıklarında istemsizce kendilerini kasabilirler. Bu da birleşmenin ve hatta bazen jinekoloji muayenelerinin bile imkânsız hale gelmesine yol açar. Bu rahatsızlık çeşitli egzersizlerle, psikoterapi uygulamalarıyla ve danışmanlık hizmetleriyle ortadan kaldırılabilmektedir.

Vajinismus Neden Olur? Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus şu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir:

 • Cinsel konularda yanlış bilgilendirilmiş olmak.
 • Cinsel konularda eksik bilgilendirilmiş olmak.
 • Cinsellik konusunda oldukça sert bir ailede veya toplumda yetişmiş olmak.
 • Cinselliğin kötü, günah veya yasak bir şey olduğuna yönelik kuvvetli inanç.
 • Bekareti kaybetme korkusu.
 • Kötü bir cinsel deneyim.
 • Jinekoloji muayeneleri sırasında kötü bir olay yaşamak.
 • İstismar.
 • Kaygı bozuklukları.
 • Vajinal mantarlar.
 • Bartholin kisti.
 • Pelvik enfeksiyonlar.

Tüm bunlar vajinismusa yol açabilen nedenlerdir. Görüldüğü üzere saydığımız nedenlerden bazıları fizyolojik, bazıları psikolojik bazıları da sosyokültürel temellidir. Vajinismus bazı durumlarda, önceden sağlıklı bir cinsel yaşamı olan kişilerde de meydana gelebilmektedir. Bu kişiler genelde travmatik bir olayın ardından vajinismus olurlar.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Cinsel birliktelikten korkma.
 • Cinsel birlikteliğe hazırlanırken endişelenme.
 • Kişinin kendini istemsizce kasması.
 • Disparoni yani birliktelik gerçekleşse dahi oldukça ağrılı ve zorlu olması.
 • Vajinal muayenelerden çekinme.
 • Tampon kullanamama, vajinaya parmak da dahil olmak üzere herhangi bir şey sokmaktan korkma.

Bu gibi durumlar vajinismus olan kadınlarda sıkça rastlanmaktadır.

Vajinismus Nasıl Geçer?

Vajinismus bazı durumlarda kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bu zaman alan bir süreç olabilir. Bireyler, rahatsızlığın kendiliğinden geçmesini beklerken partnerleriyle sağlıksız bir cinsel yaşama sahip olabilirler. Zamanında tedavi edilmediğinde erkek partnerde de cinsel işlev bozuklukları gelişmeye başlar. Çiftler arasında anlaşmazlıklar, tartışmalar ve sorunlar gelişebilir. Tüm bunlar bireyin yalnızca cinsel yaşamı için değil ilişkisi için de zararlı durumlardır. Tam olarak bu sebepten vajinismus olan kadınlar, gerek görüldüğünde profesyonel destek almalıdırlar. Böylece hem sağlıklı hem de işlevsel bir cinsel yaşama sahip olabilir, partnerleriyle yaşadıkları sorunlardan kurtulabilirler.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi, vajinismusun hangi nedenlerden ortaya çıktığına göre değişiklik gösterir. Bu sebepler çoğu zaman psikolojik temellidir. Bu yüzden özel psikoterapi uygulamaları, cinsel terapi, çift terapisi ve benzer uygulamalar gerektirebilirler. Psikologlar, vajinismus tedavisi sırasında çiftlerden her ikisiyle de görüşme sağlayabilir. Çiftleri, cinsellik hakkında detaylı olarak bilgilendirebilir; yanlış ve eksik inanışların yeri, doğru ve kapsamlı bilgilerle doldurulabilir. Bunun yanısıra klinik ortamda uygulamalı davranışçı ve relaksasyon yöntemi ile korku tepkisi sistematik olarak duyarsızlaştırılarak vajen kasılması ortadan kaldırılır. Kliniğimizde ortalama 3 seansta işlem başarıyla sonladırılarak, çiftler rahatlıkla ilişkiye girebilecek duruma gelir. Ayrıca erkek partnerde varolabilecek cinsel sorunun tedavisi kliniğimizde düzenlenir. Eğer vajinismusa sebep olan fizyolojik bir neden söz konusu ise psikolog, danışanını bir kadın doğum uzmanına yönlendirebilir.

Ankara Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2022

Ankara vajinismus tedavisi, vajinismusun nedenlerine göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu durumda vajinismus tedavisi fiyatları da değişebilmektedir. Ankara vajinismus tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Bizi arayarak merak ettiğiniz konuları, alanında uzman isimlerden biri olan Uzman Klinik Psikolog Suphi Tunç’a danışabilir, detaylı bir görüşme için randevu alabilirsiniz.