Geç Boşalma

Geç Boşalma Nedir?

geç boşalmaAnkara erkeklerde geç boşalma tedavisi veya boşalamama sorunu nadir görülen, ancak ciddi psikolojik problemlere neden olan bir cinsel sorundur. Geç boşalma durumu, erkeğin cinsel olarak uyarılması ve boşalmasının normalden daha fazla zaman alması demektir. Erkek cinsel sağlığında sık karşılaşılmayan bir problemdir. Bazı erkeklerde geç boşalma görülebildiği gibi bazılarında ise boşalma hiç gerçekleşmez.

Bazen erkekler boşalmanın geciktiğini ya da hiç olmayacağını düşünebilirler. Bu durum çok sık tekrarlanırsa bunun erkek ya da partneri için bir sorun olduğu düşünülebilir.  Geciken ya da hiç gelmeyen boşalmanın sıklıkla psikolojik ve ilişkisel sebepleri bulunur. Bu durumda bir cinsel terapist ile konuşmak gerekebilir.

Hiç gelmeyen ya da geciken boşalma, söz gelimi diyabet, omurilik hasarı ya da prostat hastalıkları bağlamında ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık, örneğin depresyon tedavilerinde kullanılan türden bir ilacın yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Kişinin penise karşı ne derece duyarlı olduğu kişiden kişiye değişmekte ve bazı erkekler boşalım olabilmesi için yeteri kadar uyarılmadıklarını düşünmektedirler.  Seks yaparken gevşemiş olmak ve çekingenlikleri biraz uzak tutmak yararlı olur.

Geç Boşalma Belirtileri

Erkeklerdeki geç boşalma sorunu genelde psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Nadiren de bazı fiziksel rahatsızlıklar da bu soruna yol açabilmektedir. Geç boşalma yaşayan bazı erkeklerde cinsel uyarılma ve boşalma için 30 dakika veya daha fazla süre gerekli olmaktadır. Bazı erkeklerde ise boşalma hiç olmamaktadır. Geç boşalmanın yaygın bir türünde, erkek cinsel ilişki sırasında orgazm olamamakta ama penisin oral yolla uyarılması veya elle uyarılması sonucu boşalabilmektedir. Erkeklerin bazıları ise sadece mastürbasyon ile boşalabilmektedir.

Geç Boşalma Tedavisi

Geç boşalma sorununun tedavisi günümüzde modern cinsel terapi yöntemleri sayesinde mümkündür. Verilen cinsel tedavi methodları yine bilişsel davranışsal tedavi yöntemlerini içermektedir.

Erkeklerdeki boşalamama veya geç boşalma tedavisi ve uygulanan yöntemler için öncelikle cinsellikle ilgili yanlış, eksik, abartılı düşünceler giderilir. Örneğin kadın partnerle ‘eş zamanlı boşalma düşüncesi’ gibi abartılı düşünceler giderilir. Erkek ve kadının eş zamanlı olarak orgazm olmaları, onların cinsel uyumunun çok iyi olduğu anlamına gelmez. Daha sonrasında cinsellikle ilgili kaygılar azaltılır.

Cinsel terapilerde;

  • Ön sevişmedeki haz ve uyarının arttırılması sağlanır.
  • Kişinin boşalma kontrolünü değil, cinsel ilişki hazza odaklanması sağlanır.
  • İlişki sırasında vücudunu yeterince gevşetebilmesi öğretilir.
  • İlişki öncesi mastürbasyon veya oral seks deneyimlemesi önerilebilir.

İlişkinin bir görev olarak değil, haz ve keyif işlevi olarak görülmesi ve cinsel birliktelik sırasında vücudu sıkmadan gevşemenin sağlanması önemlidir. Erotik sözcükler, aşk oyunları ve cinsel fanteziler cinsel uyarılmayı arttırarak boşalmayı kolaylaştırmaktadır. Kişinin karakter yapısı ile ilgili sorunlarda farkındalık sağlanır. Ayrıca diğer eşe verilen öneriler ve ödevler ile ilişki motivasyonu arttırılır. Erkeklerde geç boşalma tedavisi ortalama olarak 8-15 seans arasında sürmektedir. Kişinin tedavi olmayı istemesi, terapistine güvenmesi ve verilen ev ödevlerini eksiksiz uygulaması tedavi başarısı için son derece önemlidir.

    İletişim Formu